• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • CERES
  • Ruhsal ve Bedensel Gelişim Hizmetleri
  • CERES
  • Ruhsal ve Bedensel Gelişim Hizmetleri Ruhsal Gelişim Danışmanlığı
  • CERES
  • Ruhsal ve Bedensel Gelişim Hizmetleri
  • CERES
  • Ruhsal ve Bedensel Gelişim Hizmetleri
  • CERES
  • Ruhsal Ve Bedensel Gelişim Hizmetleri.
  • CERES
  • Ruhsal ve Bedensel Gelişim Hizmetleri BEDENSEL FARKINDALIK VE POSTÜR GELİŞİMİ
  • CERES
HAVA DURUMU
Anlık
Yarın
26° 33° 24°
RUHSAL GELİŞİMİN DOKUZ BASAMAĞI-KRYON

ROPÖRTAJ

1. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz, kimdir Defne Duygu?
 
Merhabalar, Bütüncül Şifa ve Homeopati Danışmanı'yım.. İzmir'de yaşıyorum..Danışanlarım ile görüşmelerim ve Homeopati ve Bütüncül Şifa alanında seminerler vermek için İstanbul, Ankara, Bursa vb başka illere seyahatlerim oluyor her ay düzenli olarak..
Bu alan dışında yazarım, iki kitabım var. Daha çok hayata, insana ve aşka dair yazmaktan hoşlanıyorum..Vakit buldukça yağlı boya yapıyorum, meditasyonu ve doğada yürüyüşleri ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorum..

2. Homeopati nedir diye sormadan önce sizin Homeopati ile tanışma öykünüz nedir?
 
Benim Homeopati ile tanışmam uzun yıllar öncesine dayanıyor.. Pek de keyifli bir hikaye değil..15 yıl kadar şiddetli migren, kronik idrar yolları enfeksiyonu, çok genç yaşta aşırı kemik erimesi, omurga eğriliği, yoğun alerjiler, depresyon ve çok düşük bir bağışıklık sistemi nedeniyle sürekli ve hiç bitmeyen bir dolu hastalıklara sahip olarak yaşadıktan,  klasik tıp ve diğer birçok alternatif tedavi ve şifa yöntemini denedikten sonra Homeopati ile tanışınca hayatım baştan sona değişti.. O zamandan beri hayatımdan tüm hastalıklar ebediyen çıktı, tamamen ilaçlardan, ağrılardan ve hastalıklardan özgürleşmiş bir şekilde hayatıma neşe ve huzurla devam ediyorum. Savunma sistemim de çok güçlendi çok şükür..

3. Pekala nedir bu Homeopati ?
 
Homeopati, yaklaşık 300 yıldır tüm Dünyada yaygın olarak kullanılan doğal bir iyileşme sistemidir. Dünyada 550 milyondan fazla kullanıcı (Dünya Sağlık Örgütü rakamlarıdır) ile dünyanın ikinci en çok kullanılan tıbbi sistemidir.
Sanıldığının aksine Homeopati Dünya Sağlık Örgütü'nün tanıdığı bir bilim dalıdır ve en zararsız ve ekonomik tedavi biçimlerinden biridir.. Homeopatik ilaçlar hayvanlar üzerinde denenmez; insanlar üzerinde denenir. Bu da sanırım ne kadar zararsız bir yöntem olduğunun kanıtıdır..

Sağlık Bakanlığımızın son yıllarda Homeopati'yi yasal olarak kabul etmesinin ardından 
 
Türkiye'de çok daha bilinir halde geldi.. Şu anda 5 tane Eczacılık Fakültesi'nde ders olarak ülkemizde de okutulmaktadır ve kullanılan Homeopatik remedilerin eczanelerde satışı da yasallaşmıştır..
 
Bu gelişmelerin ardından bilinçli doktorlar, eczacılar ve ailelerinin de Homeopati'ye ilgisi çok yoğunlaşmıştır..

4. Modern tıbbın yöntemi ile Homeopati yöntemi arasında hangi farklar var?

Homeopati klasik tıbbın aksine benzerlikler yasası üzerine kuruludur.. Klasik tıpta ise karşıtlar yasası devrededir. Yani hastalıklar anti-biotik ya da ağrı-kesici gibi ilaçlarla tedavi edilir. Homeopati'de ise hastalık ile daha güçlü mücadele edebilmesi için kişinin yapısına en uygun ve ona en çok benzeyen remedy seçilir ve yaşam enerjisinin canlanıp harekete geçmesi sağlanır.. Bu şekilde Homeopatik tedavide hastalıkla savaşabilmesi için savunma sisteminin güçlenmesi amaçlanır. Maalesef diğer kimyasal ilaçlar bunun aksine, yaşam enerjisini daha güçsüz düşüren ve gelişmesini, güçlenmesini önleyen yapıdadır..
 
Bunun dışında remedilerin bitki, mineral gibi tamamen doğada olan özlerden yapılması ve içlerinde hiçbir kimyasal madde içermiyor olmaları da Homeopati'yi klasik tıptan ayırır..
 
Diğer önemli bir ayırıcı özelliği de, Homeopati'nin bütüncül bir tedavi sistemi oluşudur.. Klasik tıbbın uyguladığı yöntemin aksine, Homeopati bireyi fiziksel,ruhsal ve zihinsel olarak bir bütün olarak değerlendirir. Her bireye özgü olacak şekilde kişinin yaşam tarzını, bünyesel özelliklerini, hassasiyetlerini, tüm yaşamış olduğu fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları, kişilik özelliklerini, beslenme ve diğer alışkanlıkları gibi tüm sağlığını etkileyen dinamikleri birlikte değerlendirir ve ona göre bir iyileşme yolu belirler...Klasik tıbbın aksine her midem ağrıyor diye gelene aynı ilaç verilmez.. Kişiye özgü bir analiz yapılır, zaten kalıcı bir iyileşmenin tek yolu budur ve Homeopati kalıcı ve güçlendirici bir tedaviyi amaçlar..
 
Özetle; Homeopati en doğal, yaşam enerjisini destekleyip güçlendiren, zararsız, insanın doğasına en uygun bilim dalıdır..

5. Hangi hastalıklar için homeopati öneriliyor?

Migren ve diğer baş ağrıları
Çocuk hastalıkları ve gelişim problemleri
Alerjiler, Cilt hastalıkları,egzema, sedef,
Solunum yolu hastalıkları, Astım
Romatizma, eklem ve kemik hastalıkları, romatoid artrit,
Depresyon, Panik atakları, korkular, anksiyete
Uykusuzluk, değişik kriz dönemi problemleri
Üşütmeye yönelik hastalıklar, Grip (Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları -ÜSYE)
Kadın hastalıkları, menstrual düzensizlik, kısırlık,
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Kadınlarda buhran dönemi, menopoza giriş zorlukları
Hamilelik problemleri
Erkeklerde prostat vb rahatsızlıklar
Kıskançlık, ağır üzüntü,
Kanser önleme, kanserin tamamlayıcı tedavisi ve kemoterapi sonrası tedavi
Degişik organsal hastalıklar (kalp, sindirim sistemi, akciğerler, kemik, kas vs.)
Psikosomatik hastalıklar
Şeker, Karaciğer hastalıkları
Böbrek ve idrar yolları hastalıkları
Bağımlılıklar (alkol, sigara, uyuşturucu, bilgisayar, tv vb)
Kolitler, spazmlar, ülserler
Kan dolaşımı bozuklukları, varisler
Ve başka birçok hastalık...


6. Homeopati için içinde alkol var ya da nano teknoloji ile yapılıyor ve zararlı deniyor? Ne kadar doğru bu?

Homeopatik ilaçlar alkol ya da kimyasal içermez, bu defalarca kanıtlanmıştır.. Normalde yediğimiz portakalda bile alkol varken iğne ucu kadar bir remedyde alkol olabileceğini düşünmek önyargıdır sadece. Bu nedenle tüm Müslüman ülkelerde çok uzun yıllardır rahatlıkla kullanılmakta ve yasaldır.. Homeopati nanoteknolji üretimi bir ürün de değildir. Son derece yararlı bitki ve minerallerin özlerinin seyreltilmesi yöntemi ile hazırlanır. Başka bir katkı maddesi de içermediğinden tamamen doğaldır..


7. Homeopatlar nasıl bir eğitimden geçiyor?

Yurt dışında Homeopati tıp fakültelerinde okutulan bir dal.. Türkiye'de henüz yasal düzenlemeler yeni yapılmakta olduğu için bu yıla kadar bazı Homeopati dernekleri bu eğitimleri vermekte idi..Eğitimler genelde 3 yıl kadar sürmekte, bir yıl da ayrıca Anatomi ve Fizyoloji eğitimi görülmektedir. Bunun dışında gerek yurt dışından çeşitli zamanlarda ülkemize gelip eğitim veren çok değerli Homeopatların eğitimlerine gerekse de yurt dışına giderek başka ülkelerdeki eğitimlere katılmak mümkündür.


8. Homeopatinin yan etkisi var mı?
 
Homeopatik remedilerin herhangi bir yan etkisi yoktur ancak özellikle kronik hastalıklar için bir uzmanın önerileri doğrultusunda ve kontrollü olarak kullanmak en doğrusudur.

9. Bebek ve çocuklarda da kullanılabilir mi?
 
Sadece bebekler ve çocuklar değil, hayvanlarda da Homeopati'yi güvenle kullanabilirsiniz..
 
Ayrıca hamilelik süresince ve hatta bebek yapmayı düşünen herkese can-ı gönülden tavsiye ederim..
 
Hamilelik süresince Homeopatik tedavi almak hem anneyi hem de bebeği hem zihnen, hem bedenen hem de ruhen daha sağlıklı yapacağı gibi bebeğin dünyaya gelmeden çok daha güçlü bir bünye ve savunma sistemi ile ileride yaşayabileceği hastalıklardan korunmasını sağlayacaktır.. Doğumda ve lohusalıkta ise Homeopati, hem anne hem de bebek açısından oldukça önemlidir..Bebeğin hastane ortamında mikrop kapmaması, sarılık vb olası hastalıklardan korunması ve aşıya ihtiyaç duymayan güçte bir savunma sisteminin olmasında, annenin doğum sonrası depresyonunda, emzirme dönemi sorunlarında, bebeğin gaz ve diş çıkarma gibi sıkıntılarında çok büyük bir destek sağlar.

Homeopati, bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemini destekler ve olabilecek en iyi düzeye yükseltir. Homeopati ile büyüyen çocukların yaşam enerjisi pürüzsüz, kendini iyileştirme ve yenileme gücü yüksektir. Erken dönemde Homeopatiye başlanması, çocukların kimyasal ilaçlar ya da hastalık tedavilerinden hasar almadan, sağlıklı bir şekilde erişkinliğe taşınmasını sağlar.
Homeopatik yaklaşıma göre; çocukluk hastalıkları, soğuk algınlığı, ishal, ateş, deri döküntüleri vb., organizmanın ve yaşam enerjisinin kendini temizlemesi ve güçlenmesi içindir.Bu hastalıkların kimyasal ilaçlar ile baskılanması, kronik hastalıklara zemin hazırlar.
Çocuklarda sık görülen grip, öksürük, ateş, kusma, ishal, dizanteri, nefes problemleri, kabızlık, baş ağrıları, kolik ağrılar, tonsilit, bronşit, astım, kızamık, suçiçeği, boğmaca, kabakulak, diş çıkarma problemleri, beslenme bozuklukları, vs gibi rahatsızlıklar etkili ve çabuk bir biçimde, her hangi bir yan etki oluşmadan Homeopati ile tedavi edilebilir. 

Antibiyotik ve diğer ilaçlara göre Homeopatik maddeler beslenmelerini düzene sokar, destekler ve bedenin direncini arttırırlar. Herhangi bir alerjiye neden olmadıkları gibi kontrollü kullanıldıklarında uzun süreli kullanımda bir hasara sebep olmazlar. 

Herhangi bir tadı olmadığı için kimyasal ilaçların aksine homeopatik maddeler çocuklar tarafından reddedilmezler. Tam aksine homeopatik maddeler çocuklar tarafından çok sevilerek kullanılır. Tüm bu hastalıkların yanında homeopati çocuklarda görülen sinirlilik, inatçılık, öfke nöbetleri, korkular, fobiler, zarar verici davranışlar, konsantrasyon problemleri, hiperaktivite, parmak emme, tırnak ısırma, yatağını ıslatma, vb davranış ve karakter bozukluklarında, otizmde, zeka geriliklerinde, fiziksel ve zihinsel engelli çocuklarda da çok etkilidir. 

Allopatik tıpta viral enfekiyonlar için ikinci bir bakteriyel enfeksiyonu engellemek için antibiyotik vermek dışında etkili bir tedavi yöntemi yokken homeopati, viral enfeksiyonlarda en iyi tedavi yöntemidir. Grip, nezle, kızamık, suçiçeği, viral hepatit, viral menenjit, vb gibi viral enfeksiyonlar homeopati ile çok iyi iyileşirler.

10. Psikolojik sorunlarımızda da Homeopatiye başvurabiliyor muyuz? 
 
Tabii ki.. Her türlü panik atak, anksiyete, manik depresif bozukluklar, depresyon, korkular, geçmiş duygusal ya da psikolojik travmalar, bipolar, şizofreni, paranoya gibi rahatsızlıklar, uykusuzluk, stres, kaygı, obsesif kompulsif vb durumlarda klasik tıptan çok daha fazla oranda, kimyasal kullanmadan, yan etkisiz ve kalıcı olarak iyileşme sağlanması mümkün olmaktadır..

11. En çok hangi hastalıklarda insanlar size başvuruyor?
 
Sayısız çeşit hastalıkla gelenler var ancak çağımızdaki yaşam tarzı ve yanlış uygulamalar nedeniyle çocuklarda daha çok hiperaktivite, alerjik solunum yolları rahatsızları, gıda alerjileri ya da intoleransı ve tonsilit, kulak enfeksiyonu daha birçok çocuk hastalığı için; yetişkinler de genelde yüksek tansiyon, tiroid rahatsızlıkları, migren, alerjik hastalıklar, kronik astım, bronşit, romatizma, şeker, kolesterol, kalp, kanser, çeşitli fobiler, panik atak, anksiyete, depresyon gibi rahatsızlıklar, kadın hastalıkları, erkekler de prostat vb rahatsızlıklar için başvuruyorlar..

12. İkinci kitabınız çıktı? Ti Anu Ma. Biraz bahseder misiniz. Okuyucu neler bekliyor kitapta?
 
Ti Anu Ma'dan bir alıntı yaparak cevap vereyim bu sorunuza izninizle :
 
''Sır"rın sözsüz kelamıdır "Hayat". Kalp en iyi bu dili bilir. Bütün yollar aşka çıkar ama herhalde bütün yolların aşka çıkması için önce bizim aşk olmamız gerekir. Arınan insan hayatın yoldaşı ve onun sevgilisidir. Aşk ise hakikatin ta kendisidir. 
Evren büyülü bir coğrafya, hayat da bir büyücü. Biz tadını çıkarmaya bakalım derim. Ve unutmayın ki: Hayat yaşadığınız ve yaşattığınız aşktan gayrısı değildir.''


13. Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.
 
Ben çok teşekkür ederim bu güzel röportaj için. İlgililer Homeopati Doğanın Bilgeliği Facebook sayfamızdan daha fazla bilgi alabilir, orada Homeopati kullananlarla da birebir iletişime geçebilirler..
 
Herkese şimdiden şifa olsun inşallah..
 
Sevgiler,
 
Defne Duygu